Ahşap Obje Boyama Nasıl Yapılır?

Ahşap boyamak o kadar temel ve kusursuz bir proje gibi görünüyor ki, birçok insan işi aceleye getiriyor veya kötü sonuçlara yol açan kısayolları deniyor. Ayrıca, alçıpan veya astarlanmış döşeme ve kasa gibi boyaya hazır yüzeylerin ortaya çıkmasıyla birlikte, ahşap boyama yavaş yavaş kaybolan bir sanat haline geliyor. Ahşap yüzeylerin yüksek kaliteli boyanma tekniklerinde ustalaşmak zor değildir, ancak biraz pratik gerektirir. Gelin ahşap objeleri boyacağınıza birlikte bakalım!

akrilik boya ile ahşap obje boyama

Ahşap Obje Boyama İçin Hangi Malzemeler Gereklidir?

 • Plastik kaplama
 • Tuval damla bezi
 • Göz ve işitme koruması
 • Lastik eldivenler
 • Kova
 • Temiz bezler
 • Rastgele yörünge zımpara
 • Dükkan vakumu
 • 2 1/2-inç boya fırçası
 • Yüksek yoğunluklu köpük kaplamalı makara düzeneği
 • Boya tepsisi ve astar
 • Malzemeler
 • TSP (tri-sodyum fosfat)
 • 180-grit ve 220-grit zımpara kağıdı
 • Yapışkan kumaş
 • Astar
 • İç akrilik-lateks boya
 • Penetrol veya Floetrol gibi boya katkı maddesi (isteğe bağlı)

  Ahşap Obje Boyama Nasıl Yapılır?

  Çalışma Yüzeyinizi Örtün

  Boya dökülmesini önlemek için zemine veya başka bir çalışma yüzeyine plastik örtü örtün. Plastik kaplamanın üzerine bir kanvas damla bezi veya müteahhit kağıdı yerleştirin. Plastik, boyanın zemine nüfuz etmesini önlerken, kanvas kaymaz bir yüzey sağlar ve boya dökülmelerini önlemeye yardımcı olur.

  Ahşap Yüzeyleri Temizleyin

  Göz koruması ve lastik eldiven giyin. Üretici tarafından tavsiye edilen oranlarda bir TSP çözeltisini ılık suyla karıştırın. Bir bezi suya batırın, iyice sıkın ve ardından tüm yağları, kiri ve kiri temizlemek için ahşabı silin. Yüzeyi temiz, ılık su ve temiz bir bezle durulayın. Ahşabın tamamen kurumasını bekleyin.
  Ahşap kuruduktan sonra, parçada büyük çentikler, oyuklar ve çizikler olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse, esnek bir macun bıçağı kullanarak ahşap dolgu maddesi ile doldurun.

  akrilik ahşap yüzey boyası

  Düz Alanları Zımparalayın

  Bir toz maskesi veya solunum cihazının yanı sıra işitme koruması takın. Ahşabın düz, pürüzsüz alanlarını rastgele yörüngeli zımpara makinesi ve 180 grit zımpara kağıdı ile zımparalayın . Amaç, ahşabı tüm kaplamalardan ve lekelerden çıkarmak değil, sadece yüzeyi düzleştirmek ve boyanın yapışmasına yardımcı olmak için bazı hafif çizikler sağlamaktır.
  Köşeleri ve Ayrıntıları Zımparalayın

  Pürüzlü yüzeylere sahip mobilyaları zımparalıyorsanız , zımpara kağıdının parçanın şekline daha iyi uyması için elle zımparalamaya geçin.
  Tozu Temizleyin

  Zımpara tozunu tüm yüzeylerden iyice temizleyin. Fırça eki ile donatılmış bir mağaza elektrikli süpürgesiyle başlayın. Üfleyici kullanmayın, çünkü bu sadece tozu yüzeyde yeniden dağıtacaktır. Havadaki tozu en aza indirmek için mağaza elektrik süpürgesine bir torba ve bir filtre takıldığından emin olun. Tozun çoğunu atölye tipi elektrikli süpürgeyle çıkardıktan sonra, kalan tozu temizlemek için suya batırılmış ve iyice sıkılmış yapışkan bir bez veya pamuklu bir bez kullanın.

  ahşap hangi boya ile boyanır?

  Ahşabı Hazırla

  Astarı iyice karıştırın ve fırça veya rulo ile uygulayın. Kuruduktan sonra astar ahşap üzerinde şeffaf veya çizgili görünüyorsa ikinci kez astarlayın.

  Astar Rulo İle Sürün
  Düz yüzeyler için, işlemi hızlandırmak ve daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek için ruloya geçin.

  Astarı Zımparalayın

  Astarın tamamen kurumasını bekleyin, ardından boyamadan önce zımparalayın. Çok ince 220 kumlu zımpara kağıdı kullanın ve astarın oyulmasını önlemek için hafif baskı uygulayın. Astar tozunu mağazadaki elektrikli süpürgeden hızlı bir fırçayla çıkarın, ardından yapışkan bezi hafifçe kaydırın.

  Ahşabı Fırça veya Rulo İle Boyayın

  Mobilya, taç kalıplama ve döşeme gibi oldukça düzensiz yüzeyler için yalnızca bir boya fırçası kullanmak en iyisidir. Geniş, düz alanlara sahip yüzeyler için yüksek yoğunluklu köpük rulo kullanmak, işi daha hızlı bitirmenize yardımcı olacaktır. Fırçayı her yüklediğinizde, boya fırçası kıllarının ucunu fırçanın uzunluğunun yalnızca 1/3’ü kadar boyaya batırın. Fırçayı ahşabın damarına paralel uzanan kısa darbelerle sürükleyerek boyayı ahşaba aktarın. Tur izlerini önlemek için her zaman ıslak bir kenar tutun. Boyanın yırtılmasına neden olabileceğinden, bu aşamada ikinci kat boya eklemeyin.


  Rulo ile boyamak için, boya tepsisi astarını boya tepsisine yerleştirin ve tepsiyi yarıya kadar doldurun. Ruloyu yavaşça boyaya batırın. Boyayı rulo pedi üzerinde dağıtmak için boyayı tepsinin eğimi boyunca birkaç kez yukarı ve aşağı yuvarlayın. Silindiri ahşaba aktarın. Boyayı sadece hafif bir basınçla başlayarak ahşabın üzerine yuvarlayın. Yüksek yoğunluklu köpük rulo kılıflar, yağ bazlı boyalardan daha ince lateks boyalarla daha iyi çalışır.Daha profesyonel bir sonuç için, fırça kullanmak yerine nesneyi püskürtmeyi düşünün.

  İlk Katı Zımparalayın

  Son bir kez zımparalayıp boyamayı tercih ederseniz, genellikle daha pürüzsüz bir kaplama elde edebilirsiniz. İlk boya katının zımparalanması, rulo veya fırçanın neden olduğu tümsekleri ve tutarsızlıkları azaltır. 220 kumlu zımpara kağıdı kullanarak elle hafifçe zımparalayın veya kağıdı yörüngeli zımpara makinesine takın ve yüzey boyunca son derece hafif bir şekilde gezdirin. Zımpara makinesine, zımpara makinesinin kendi ağırlığı dışında basınç uygulamayın. Zımparaladıktan sonra yapışkan bezi açın, demet haline getirin ama gevşek tutun, ardından yüzey boyunca hafifçe gezdirin. Yapışkan kumaş üzerine çok fazla baskı yapılması, yapışkan kumaşın gömülü mumunun yüzeye baskı yapmasına neden olacağından ters etki yapacaktır.

  İkinci Kat Boya Uygulayın

  İsteğe göre bir fırça ve/veya rulo kullanarak son kat boyayı uygulayın. Boyanın belirtildiği şekilde kurumasını bekleyin. Mümkünse, parçayı kullanmadan önce gece boyunca veya daha uzun süre kurumaya bırakın. Boya tamamen kürlendikten sonra daha dayanıklı hale gelir.

  İç Mekan Ahşabı Için En Iyi Boya Hangisidir?

  Boyadığınız ahşabın türü ve istenen yüzey kalitesi gibi birkaç faktöre bağlı olduğundan, bu sorunun kesin bir yanıtı yoktur. Ancak lateks boya, iç mekan ahşap yüzeyler için iyi bir seçenektir. Bunun nedeni, uygulamasının kolay olması ve düşük kokuya sahip olmasıdır, bu da kapalı alanlarda çalışmak için önemlidir. Ayrıca sabun ve su ile kolayca temizlenir. Bianca Stella’nın su bazlı boyaları ahşap yüzeyler için harikalar yaratmaktadır.