Akrilik Boya İle Beyaz Parke Boyama

DIY ev geliştirme projeleri favorilerinden biri akrilik boya ile beyaz parke boyamaktır. Onlar, siz ve aileniz için yaratıcı enerjiyi harekete geçirmek ve evinize bazı canlı unsurlar eklemek için mükemmel bir fırsattır. Ahşap duvarları veya diğer mobilyaları boyamak, herkesin eğlenebileceği sağlıklı bir aile eğlencesidir. Bu yazımızda akrilik boyayı ahşapta doğru kullanmanın yollarından ve takip etmeniz gereken bazı uygulamalardan bahsedeceğiz.

Parkelerde Neden Akrilik Boya Kullanılmalıdır?

Neden akrilik boya kullanmanız gerektiğini veya ahşap üzerinde iyi olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Akrilik boya, sanat projeleri için muhtemelen en yaygın kullanılan boya türüdür ve bulması ve kullanması kolay olmasının ve çok çabuk kurumasının haklı bir nedeni vardır. Ek olarak, duman ve diğer toksinleri yaymaz , iç mekanlarda da dış mekanlarda olduğu kadar güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlar. Akrilik boya ahşabı çok kolay alır.Bu boya ahşapla o kadar uyumludur ki herhangi bir hazırlık yapmadan doğrudan uygulayabilirsiniz.

Ahşap Üzerine Akrilik Boya Nasıl Kullanılır?

İşlenmemiş veya hazırlıksız ahşap üzerine akrilik boya kullanmakta yanlış bir şey olmasa da, en iyi yol bu değildir. Arzulanan çok şey bırakan vasatın altında bitmiş bir ürünle baş başa kalabilirsiniz. Bununla birlikte, size ahşapta akrilik boya kullanmanın doğru ve en iyi yolunu sunmak için buradayız. İşte adımlar:

İlk Adım: Ahşabınızı Hazırlayın.

Ev geliştirme projeniz için en iyi sonucu istiyorsanız, ahşabınızı hazırlamak kesinlikle çok önemlidir. Tüm harika şeyler harika bir temelde başlar. Ahşabınızı zımparalayarak başlamalısınız. Bu, tutarsız tümsekler ve “tüylenme” içermeyen pürüzsüz bir yüzey sağlamaya yardımcı olur. Ahşabınızı tatmin edici bir şekilde zımparalanmış bulursanız, bu adımı atlayabilirsiniz. Aksi takdirde, orta taneli zımpara kağıdı ile başlayıp daha ince taneli bir zımpara kağıdı ile bitirmek isteyeceksiniz. En iyi sonucu elde etmek için sırasıyla 140 ve 180 kum kullanmanızı öneririz. Zımparalarken dokuya uymayı unutmayın, yani ahşabın yüzeyindeki çizgileri takip edin. Bittiğinde, ahşap parçanızın olabildiğince pürüzsüz olmasını sağlamak için fazla  tozu silin.

İkinci Adım: Ahşabı Astarlayın

Astarlama, boyanın ahşabı eşit şekilde kaplamasını sağlamaya yarar. Açık renk boyaların daha fazla çıkmasını sağlayarak daha canlı bir his verir. Ahşabınızı astarlamazsanız, renkler muhtemelen istediğiniz gibi göze çarpmayacaktır. Ayrıca, ahşap sızdırmaz olmadığından boya o kadar kolay uygulanamaz ve bu da sizi daha fazla kat boya uygulamak için daha fazla zaman harcamaya zorlar.  Ahşap yüzeyinizin gözenekleri boyunca eşit bir şekilde bir astar uygulamak isteyeceksiniz. Bazıları sprey astarları tercih eder çünkü bunlar çok daha kullanışlıdır ve kullanımı daha kolaydır, bu da size  zaman kazandırır.

Üçüncü Adım: İstediğiniz Tarzda Boyayın

Resim, her insana özgü bir sanattır. Bazı insanlar tişört yerine tasarımları takip etmeyi tercih ederken, diğerleri sanatlarını özgürce, duygularıyla özgürce akmayı sever. Kendinizi sanat yoluyla ifade etmenin yanlış bir yolu yok! Fırçanızı yıkamak ve temizlemek ve boyanızı güzel ve ıslak tutmak için yakınınızda biraz su ve kağıt havlu bulundurmanızı öneririz. Renkler arasında geçiş yaparken, renklerin karışmasını önlemek için fırçanızı durulamak isteyeceksiniz. Yıkadıktan sonra, kağıt havluyla kurulamak en iyisidir. Renkleri karıştırırken ilk rengi uygulamak, fırçanızı hemen yıkamak ve ikinci rengi henüz yaşken eklemek isteyeceksiniz. Bir tarafı boyamayı bitirdiğinizde, diğer tarafa çevirmeden önce tamamen kuruduğundan emin olun. Akrilik boya nispeten hızlı kurur, bazılarının kuruması sadece 20 dakika sürer. Ancak bu, kullandığınız boyanın markasına ve uyguladığınız katmanların ne kadar kalın olduğuna bağlı olacaktır.

Son Adım: Bir Dolgu Macunu Uygulayın

Her tarafı boyadıktan sonra, emin olmak için parçanın 24 saate kadar tamamen kurumasını bekleyin. Akrilik boya, tamamen kuruduğunda kireçli bir dokuya sahip olma eğilimindedir, ancak bazılarında yerleşik kapatıcılar bulunur. Eğer durum buysa, işiniz bitti demektir! Değilse, boyayı kapatmak için bir dolgu macunu uygulamak için püskürterek kapatıcı veya sünger fırça kullanabilirsiniz. Sızdırmazlık maddesi, boyayı elementlerden korumak için kullanılır. Bu mobilya veya parçanın sık kullanılmasını bekliyorsanız, daha kalın bir kat uygulamak isteyeceksiniz. Boyalı herhangi bir parçayı kapatmak, uzun süre dayanması için onu korumak önemlidir.