Amerikan Mutfak Boyarken, İkili Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Amerikan mutfak boyarken, iki renk uyumu nasıl olmalıdır? Mutfak dekorasyonunun en önemli aşamalarından biri de duvar renginin seçimidir. Mutfağınızı doğru tanıyarak mekânın ihtiyaçlarını belirleyerek etkili bir duvar dekorasyonu yapabilirsiniz. Yaşam alanına uygun renkleri seçerken uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Amerikan mutfak tarzı genellikle küçük evlerde kullanılan estetik, modern bir stildir. Küçük alana sahip mutfakları daha fonksiyonel hale getirmek için bu tür bir mutfak değişimine gidebilirsiniz.

Mutfağın Alanına Göre Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Mutfak duvarı renkleri seçiminde kişisel zevklerin yanı sıra mutfağın alanına göre tercih yapmalısınız. Koyu renk boyalar mutfağınızı daha karanlık ve küçük gösterecektir. Bu yüzden küçük ve dar bir mutfağınız varsa duvarlarda açık renkleri yoğun olarak kullanmalısınız. Geniş mutfaklar için de koyu tonların yoğun kullanımı mekânda boğucu bir hava oluşturacaktır. Koyu renkler tercih etmek istiyorsanız bu tonları dengeli kullanmaya özen göstermelisiniz. Minimal, modern ve sade dekorasyonlarda beyaz mutfak rengi asla modası geçmeyen stillerdendir. Amerikan mutfağınız varsa eğer ikili renklerden yana seçim yapabilirsiniz. Dolaplarınız beyaz, tezgâhınız siyahsa eğer, siyah ve beyaz boyayı ikili olarak kullanabilirsiniz, dilerseniz gri ve beyaz rengini de tercih edebilirsiniz. Bu renk kombinasyonları Amerikan tarzı mutfaklar için uygun renklerdir.

Alana Göre Renk Geçişi Nasıl Yapılır?

Mutfak dekorasyonunda pek çok farklı kullanım alanı bulunur. Yemek yapmak ve oturup çay, kahve içmek için farklı alanlar vardır. Sizlerde çeşitli renk kombinasyonlarıyla bu alanlarda renk blokları uygulaması yapabilirsiniz. Mutfağınızda kullanım alanlarına göre bölümler oluşturabilirsiniz. Bu şekilde modern ve etkili bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Yemek yaptığınız alanlarda mutfak duvar rengi için turuncu ve kırmızı tonlarından yararlanabilirsiniz. Yemek yeme bölümünde ise yeşil tonlarını kullanabilirsiniz.

Mobilyalarla Uyumlu Renk Seçimi

Mutfağınızın duvar rengini belirlerken mobilyalarla uyumlu olmasını sağlamalısınız. Böylece mutfağınız için etkili dekoratif hamleler yapabilirsiniz. Amerikan tarz modern tasarımlarda daha çok açık ve pastel renkler kullanılmaktadır. Bej, beyaz, gri, siyah, krem rengi çok kullanılırken bunun yanı sıra parlak sarı ve parlak mavilerin kullanıldığı renklerde günümüz modern mutfaklarda çok tercih edilmektedir.