Banyo Fayansı Hangi Boya ile Boyanır?

Banyo Fayans Boyama

Banyo fayans boyamanın en kolay yolu, kullanmak istediğiniz renkte özellikle banyolara uygun olarak tasarlanmış akrilik boyaları kullanmaktır. Genellikle akrilik boyalar banyo tuvaletleri, lavabolar ve duşlar gibi diğer banyo eşyaları için uygundur.

Akrilik boyalar, yüzey boyar ve oldukça ince bir tabaka oluşturur. Bununla birlikte, akrilik boyalar kolayca sökülebileceği için birlikte renkleri ve şekilleri değiştirmek kolaydır. Diğer bir seçenek ise, yağ bazlı boyalar kullanmaktır.


Bazı boyalarda banyo havlularını, küvetleri, lavaboları ve diğer banyo mobilyalarını boyamak mümkündür. Fakat bu boyaların sökülebilecek bir tabaka oluşturmasını sağlamak için özenli bir işçilik gerektirebilir. Son olarak, banyo duvar karo boyamak da bir seçenektir. Duvardaki banyo karo desenleri, çeşitli renkleri ve desen çözümlerini daha uygun bir maliyetle elde etmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Banyo Fayansı Hangi Boya ile Boyanır?

Banyo fayansları için en uygun boya akrilik ya da su bazlı boyalardır. Akrilik boya, banyo fayansları için çok etkili bir yüzey kaplama malzemesidir çünkü %100 su geçirgenlik sağlar ve uzun bir hayata sahiptir. Fayanslar için en iyi sonuçları yakalamak için, uygun gayretli bir fırça kullanılması önerilir.

banyo fayans boyama

Fayans Boyası Kalıcı mı?

Fayans boyası genellikle kalıcıdır, ancak akrilik boyalı fayanslar hemen kurumaz. Akrilik fayans boyası daha geç kuruma eğilimindedir ve boya daha uzun süre kalıcı kalabilir.

Banyoda Fayans Yerine Boya Kullanılır mı?

Kullanılabilir, ancak daha önce boyanmış tavan aralıklarını görmek istemiyorsanız, doğrudan üzerine boya uygulamak en iyisidir.

Fayans Boya Tutar mı?

Fayans boyayı tutmuş ise, en iyi sonucu elde etmek için temiz bir tutkuyla boyanmalıdır. Boyayı süngerle ya da ıslak bir bezle hafif hareketlerle ovmalısınız. Fayans ya da porselen ürünleri, akrilik ya da alkid etkili olan primer ile boyayın. Ayrıca sıvı esaslı İngiliz boyası da kullanabilirsiniz. Boyanmış alanın kurulması için yeterli zamanın verilmesi önerilir.

1 Kg Fayans Boyası Ne Kadar Yer Boyar?

Fayans boyasının ne kadar yer boyadığı, kaç metrekarelik bir alana boyayacağınız ve hangi tür fayans boyasının kullanılacağına bağlı olarak değişecektir. Bir kilogram, yaklaşık dört ila beş metrekareye boyama yeterli olacaktır. Ayrıca, daha yoğun fayans boyası türleri daha düşük kapsam sağlanacaktır.