Fayans Boyanır mı?

Bütün alanlarda boyama işlemi yapılabileceği gibi fayanslarda günümüz teknolojisiyle hazırlanan üstün niteliğe sahip yeni nesil boyalarla boyanabilir. Uygun teknikler ve boyalar kullanıldığında ortaya mükemmel sonuçlar çıkar. Fayansları boyamak, fayansları yenilemekten çok daha basit bir işlemdir.

Fayans Boyası

Fayans boyası, ev dekorasyonlarında duvar ve zemin yer kaplamalarının zamanla eskimesi sonucunda veya yeni dekorasyon yapmak için kullanılan bir yöntemdir.

Mutfak Fayansı Boyanır mı?

Mutfak fayanslarınızı dilediğiniz renge yeni nesil boyalarla rahatlıkla boyayabilirsiniz. Bunun için akrilik boyaları tercih edebilirsiniz. Yeterli miktarda boyayı uygun bir tepsiye dökün. Boyama için moher rulo ve ipek fırçaya ihtiyacınız olacak. İpek fırçayla ulaşamadığınız girintili ve çıkıntılı yerleri rahatlıkla boyayabilirsiniz. Daha sonra diğer yüzeyleri moher fırçayla boyayın. Boyanızı yüzeye uygun oranda yedirin ve kuruyan noktalarda tekrar fırça ve rulo darbesi yapmamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde iki kat boyama işlemi yapmalısınız.

Banyo Fayansı Boyanır mı?

Mutfak, antre fayansları gibi banyo fayanslarını da dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Fayans boyama işlerinde genellikle epoksi, su bazlı, hobi, silikon ve akrilik boyalar tercih edilmektedir. Sizlerde banyo fayanslarınızı uygun bir boyayla yenileyebilirsiniz.

Fayans Hangi Boya ile Boyanır?

Genellikle bütün fayans boyamalarında günümüzün yeni nesil boyalarından olan akrilik boyalar kullanılmaktadır. Fayanslarınızı Bianca Stella’nın birbirinden güzel renkleriyle boyayabilirsiniz.

Fayans Boyama Dayanıklı mı?

Boyama işleminden önce boyanacak olan yüzeyleri çok iyi temizlemeniz gerekmektedir. Üzerindeki leke ve kalıntılardan arındırırsanız boyama işleminizde o kadar güzel olur. Yüzey pürüzsüz olacağı için uygun akrilik boyayla ve teknikle boyadığınızda fayanslarınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Fayans Boya Tutar mı?

Fayansların üzerinde kir, kalıntı, çatlaklık, girinti ve çıkıntı yoksa eğer uygun teknik ve boyayla fayanslarınız çok güzel yayılacak ve yapışacaktır. Bu yüzden fayanslarınızın temiz ve pürüzsüz olması gerekir. Uygulama yapılacak olan yüzeylerin her tür kir, yağ ve kalıntıdan arındırılması gerekir. Gerekirse eğer zımpara yapılmalıdır.

Silikonlu, yağlı ve kalıntı olan bölgeler boya tutmaz. Bu yüzden burayı kimyasal ürünlerle temizlenmesi gerekir. Gerekirse yağ sökücü kullanılmalıdır. İyi temizlenmeyen yerler boya tutmaz bu yüzden sorunlu olan yerler temizlenmeli ve kuruması beklenmelidir. Boyama öncesindeki en önemli aşama temizlik aşamasıdır. Bu aşamayı sirke kullanarak da tamamlayabilirsiniz.

1 kg Fayans Boyası Ne Kadar Yer Boyar?

En iyi sonucu almanız için fayanslarınızı iki kat boyamanız gerekir. Boyanızı homojen oluncaya kadar çok iyi karıştırmalısınız. 1 kg boyayla 10-12metrekare alanı boyayabilirsiniz.

Fayans Boyaları Fiyatları Ne kadar?

Miktarına göre fiyatlarda değişiklik olmaktadır. 1 litresi 499,00 TL, 500 litresi ise 313,00 TL’dir.

Fayans Boyası Silinir mi?

Fayanslara boya uygulaması yapıldıktan sonra 1 gün boyunca kullanılmamalıdır. Suya maruz kalan yüzeyler ise 2 gün boyunca kullanılmaması gerekir. 7 gün boyunca yüzeylerde su birikmesine izin verilmemelidir. Islanan alanların kuru bir bezle ya da kâğıt havluyla kurulanması gerekir. Yüzeylerin darbelere karşı korunması ve üzerine ağır eşyalar konulmaması gerekir.

Çekme ve itme gibi eylemler yapılmamalıdır. Yedi gün sonra fayansları temizlemek için çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Kullanılmak istendiğinde ise içine biraz su eklenebilir. Temizleme sırasında deterjan, yağ sökücü, bulaşık deterjanı, sirkeli su gibi temizleyiciler kullanılabilir.

Bulaşık süngeri kullanabilirsiniz ancak bulaşık teli kullanmamalısınız. Kireç sökücü, lavabo açıcı, tuz ruhu, yüksek oranlı alkol içeren maddeler, dezenfektan ve tiner temas ettirilmemelidir.