Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

Akrilik boya ile evinizdeki tüm mobilyaları olduğu gibi mutfak dolaplarınızı da kolayca boyayabilirsiniz. Boya işlemi için zemine göre moher rulo ya da kadife vernik rulo fırça ayrıca çıkıntılı ve dar bölümler için ipek fırça bulundurmalısınız. Boyanacak olan yüzeylerin her tür toz, kir ve yağdan temizlenmelidir. Gerekli durumlarda ise zımpara yapılmalıdır. Silikonlu, yağlı, kalıntı bulunan yerler ise boya tutmadığı için kimyasal temizleyicilerle yüzeyleri temizleyin ve yağ sökücü kullanın. İyi temizlemeyen yüzeyler boya tutmaz o yüzden temizlik aşaması önemlidir.

Bu aşamayı sirke kullanarak tamamlayabilirsiniz. Paslı olan yerleri zımparayla temizlemeli ve antipasla ile korumaya almalısınız. Boya yapılacak yüzeylerde kabaran, soyulmuş kaplama varsa sökülmelidir. Daha sonra yüzeyleri kurutma makinesiyle kurutun ve yumuşatın böylece rahat sökülecektir. Temizlik sonrası yüzeyin tamamen kuruduğundan emin olmalısınız.

Boyayı homojen olana kadar iyice karıştırın ve bir tepsiye dökün. Dolabın erişilmeyen, girintili ve çıkıntılı yerlerini ipek fırçayla boyayın daha sonra diğer alanları moher fırçayla boyayın. Birinci kat bittikten sonra üç saat bekleyin ve ikinci kata geçin aynı işlemi tekrarlayın. İkinci katı tamamladıktan sonra 1 gün boyunca yüzeyleri kullanmayın ve suya maruz kalan yerleri 2 gün boyunca kullanmamalısınız. İlk 7 gün su birikmesine izin vermeyin ve ıslanan yerleri kâğıt havluyla kurutun.

Darbelere karşı koruyun ve ağır eşya koymayın. Uygulama bittikten sonra yüzeylere doğrudan çamaşır suyu kullanmayın. Kullanmak istiyorsanız içine su ekleyerek seyreltin. Temizleme sırasında deterjan, leke sökücü, bulaşık deterjanı, sirkeli su ve benzeri temizlik ürünlerini kullanın. Kireç sökücü, tuz ruhu, lavabo açısı, yüksek oranlı alkol maddeler ve tiner kullanmayın.

Mutfak Dolapları Hangi Boya ile Boyanır?

Mutfak dolaplarınızı tüm yüzeylere mükemmel yapışma özelliğine sahip, su bazlı, saf akrilik esaslı yeni nesil dönüşüm boyası akrilik boya ile boyayabilirsiniz. Bu boyalar kendiliğinden parlak olup, vernik uygulaması gerektirmeyen boyalardır.

Mutfak Dolabı Boyaları Ne Kadar?

Boyanabilen alan 1 litreyle 10-12 metrekare çift kat uygulanabiliyor. 1 litresi 499,000 TL, 500 ml. 313,00 TL’dir.

Kaplama Dolap Kapağı Boyanır mı?

Mutfak dolapları sürekli kullanım sonucunda eskiyen, yıpranan ve rengi solan eşyalardır. Kaplama dolap kapaklarını rahatlıkla akrilik boyalarla boyayarak yenileyebilirsiniz.

MDF Mutfak Dolabı Boyanır Mı?

MDF mutfak dolabı akrilik boyalarla boyanabilir. Bu boyalar MDF üzerinde mükemmel sonuç ortaya çıkarır.

Mutfak Dolapları Boyadıktan Sonra Nasıl Temizlenir?

Mutfak dolaplarınızı içine biraz su konularak seyreltilen çamaşır suyu, sirke ve yumuşak süngerle temizleyebilirsiniz. Deterjan, bulaşık deterjanı, sirkeli su benzeri temizlik ürünleriyle temizlik yapabilirsiniz. Tuz ruhu, kireç sökücü, tiner gibi yüksek oranları alkol gibi maddelerle temizlik yapmayınız.

Lake Dolap Boya Tutar mı?

Lake dolaplar akrilik boyaları tutan yüzeylerdir. Lake dolaplarınızı akrilik boya ile boyayarak mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Eski Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

Eskiyen ve kaplaması çıkan dolaplarınızı su bazlı saf akrilik boyalarla boyayabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken dolabı üzerindeki yağ, kir ve kalıntılardan temizlemelisiniz. Gerekirse zımpara uygulaması yapınız. Daha sonra yüzeyi sirkeyle silerek temizleyip kurumasını bekleyiniz. Akrilik boyanızı homojen olana kadar karıştırın. Dolabın girintili ve çıkıntılı yerlerini ipek fırçayla boyayın ve diğer rulo fırçayla da diğer yüzeyleri boyayın. İlk boyamanın ardından 3 saat kurumasını bekleyin ve ikinci kata geçin. Boyama işleminin sonunda ilk yedi gün boyunca ağır eşya koymayın ve itme, çekme gibi hareketler yapmayın.

Mutfak Dolapları Ne Renk Olmalı?

Dolaplarınızın rengini alana ve mutfağınızın duvar rengiyle uyumlu olmasını sağlayın. Mutfağınız küçük ve darsa beyaz ve ekru gibi açık tonları tercih edin. Alanınız genişse eğer siyah-beyaz, gri-beyaz gibi iki renk kullanabilirsiniz. Dilerseniz retro görünüm elde etmek için mint yeşilini deneyebilirsiniz.

Sararan Mutfak Dolabı Nasıl Beyazlar?

Mutfak dolapları zamanla güneşten ve rutubetten dolayı sararabilir. Böylesi durumlarla sirkeli su ile temizleyebilirsiniz. Dilerseniz halk arasında uygulanan şu yöntemi de uygulayabilirsiniz. Sıcak suya diş macununu sıkın ve erimesini bekleyene kadar karıştırın. Ardından süngerle hafif bir şekilde bastırarak ovalayın ve ıslak bezle durulama işlemini yapın daha sonra kurulama beziyle temizleyin.