Tenis Kortu Boyası Nasıl Yapılır?

Tenis kortu boyalarının üretim sürecinde , stiren akrilik bağlayıcı, sodyum hegza meta fosfat, koruyucu madde, köpük önleyici madde, ıslatma maddesi, dona karşı kullanılan monoetilen glikol, hidroksi etil selüloz, amonyak çözeltisi gibi bileşenler bulunur. Tenis kortu boyasında  boya pigment tozu, rafine soya fasulyesi yağı, teksanol, diizobütil ftalat, mika tozu, kalsit, su olabilir. İster bir tenis kortunun bakımını yapmak işinizin bir parçası olsun, ister bir tenis kortuna sahip olacak kadar şanslı olun, yeni görünmesini istiyorsanız, yazımızı okuyabilirsiniz.

tenis kortu boyama

Tenis Kortu Boyası Nedir?

Tenis kortu boyalarının  üretimi  çok karmaşık değildir. Üretim için kullanılabilir ve denenmiş bir formülasyon, hammaddeler ve karıştırma tankına ihtiyaç vardır. Kullanılacak hammaddeler, kullanılacak miktarlar ve içerik kullanım sıralamaları için bu formülasyonu incelemeye karar vermelisiniz.  Bu nedenle tenis kortu boyasının  formülasyonu ve üretim yöntemleri önemlidir. İyi bir formülasyonunuz yoksa hiçbir  tenis kortu boyasının sağlıklı ve verimli üretimini yapamazsınız.

Doğru Boyayı Alın

Kortunuzun baştan sona yeniden çalışmaya ihtiyacı varsa, istediğiniz gibi göründüğünden emin olmak için çok çeşitli renklerde özel boya satın alabilirsiniz. Bianca Corte boyası gibi boyalar özellikle tenis kortları için üretilmiştir. Asfalt veya katranlı sert kortlara renk katmak için ideal, su ile inceltilmiş akrilik kaplamadır. Bianca Stella’nın şeffaf  boyalarını da kullanabilirsiniz . Hava koşullarına karşı koruma sağlayan ve hatta araba trafiğine dayanabilen çok hızlı kuruyan çok amaçlı bir boyadır!

İyi Bir Kaplama Deneyin

Tenis kortunun boyasını tekrar tekrar gözden geçirmek zorunda kalmamak için iyi bir kaplama kullanın. Bianca Stella gibi boyaları, kaymaz korumalı dayanıklı bir yüzey sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

Hatlarınızı Düzenleyin

Tenis kortunuzun tamamen yeniden boyanmasına gerek olmayabilir; belki de çizgiler ve işaretler sadece çekidüzen vermeye ihtiyaç duyar. Tercihinize göre Bianca Stella Paint gibi hızlı kuruyan , suyla inceltilmiş akrilik reçine esaslı bir çizgi boyası kullanabilirsiniz. Bianca kullanmayı tercih edersiniz, yol Çizgisi Bianca Corte Boyasını öneririz. Hızlı kurur, çok yüzeylidir ve çeşitli renklerde mevcuttur. Temiz ve düzenli çizgiler, tenis kortunuzun keskin görünmesini sağlayacaktır!

Düzenli Olarak Temizleyin

Boyanız sıfıra yakınsa, bir sonraki önemli adım, düzenli temizliği sürdürmektir. Kortunuzu ayda en az bir kez iyice temizlemelisiniz. Su genellikle onu temiz tutmak için yeterlidir, ancak izleri veya lekeleri çıkarmak için hafif bir deterjan kullanmak isteyebilirsiniz. Yağmur suyu, bir sahayı temiz tutmaya yardımcı olabilir, ancak birikintilere ve kortunuzda geride kalan kalıntılara karşı dikkatli olun.

akrilik boya ile tenis kortu boyama

Tenis Kortu Boyanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Tenis kortu kaplama sistemleri normalde Akrilik Yeniden Yüzey Oluşturucu adı verilen bir dolgu/tekstüre kaplama ile başlar.
  • Bu kaplama %100 akrilik olup siyah veya nötr renkli olarak üretilmektedir.
  • Asfalt veya beton kaplamadaki boşlukları doldurmak veya mevcut pürüzsüz ve aşınmış bir akrilik yüzeyden dokuyu geri getirmek için büyük miktarda silis kumu ile karıştırılır.
  • Akrilik Yüzey Yenileyici, normalde 50 ila 60 mesh (afs) boyut aralığında, açısal olarak kesilmiş silis kumu ile karıştırılmalıdır.
  • Kumun bu boyutu ve şekli, boşlukları doldurmak ve zımpara kağıdı benzeri bir yüzey elde etmek için bir araya getirmek için iyidir.
  • İyi durumdaki mevcut bir tenis kortu yüzeyinde bir kat akrilik yüzey düzeltici yeterlidir.
  • Yeni asfaltta, gözenekli yüzeylerde veya kapsamlı çatlak ve düşük nokta/su birikintisi onarımlarını örtmeye ve gizlemeye yardımcı olmak için iki veya daha fazla kat gerekebilir.
  • En sık sorulan sorulardan biri “Mevcut bir tenis kortu yüzeyinde Akrilik Yüzey Yenileyici kullanmam gerekir mi?” sorusudur.
  • Yıllarca oynayıp eski akrilik yüzeylerdeki silis kumunu sıyırdıktan sonra pürüzsüz hale gelebilirler.
  • Tüm tenis kortu yüzey kaplamaları yumuşak kauçuk bir çekçek ile uygulandığından, renkli kaplamaların uygulanmasından önce dokulu bir yüzeyi geri getirmek için akrilik yüzey yenileyici gereklidir.